Csatlakozz!

Európa jövője a ti kezetekben van. Legyetek méltók e feladatra.

Az Egy közülünk gyűjtötte a legtöbb aláírást az elindult kezdeményezések közül! A fogantatással kezdődő életért az EU minden tagállamában megmozdultak a polgárok.

 
Nagykövetek

Hegedűs Endre

Liszt Ferenc-díjas zongoraművész

2013. június 11. 04:28:22

Gulya Róbert

Fulbright-öszöndíjas filmzeneszerző

2013. június 11. 04:27:22

Oberfrank Pál

 a veszprémi Petőfi Színház igazgatója

2013. június 11. 04:26:23

Szikora Róbert

 Emerton díjas előadóművész

2013. június 11. 04:25:07

Csókay András

 Prima Primissima díjas agysebész

2013. június 11. 04:23:42
  1   2   3   4   5  

Kérdezz-felelek

1. Mi az Európai Polgári Kezdeményezés?

Az Európai Polgári Kezdeményezés elsőként teszi lehetővé az Unió állampolgárai számára, hogy közvetlenül kezdeményezzenek jogszabályjavaslatot európai szinten. Bár a közvetlen részvétel hasonló eszközei már léteznek a tagállamokban, eddig nem volt ilyen lehetőség az Európai Unióban.
A folyamat meglehetősen egyszerű. Az aláírásokat az interneten keresztül is lehet gyűjteni. A nemzeti szabályozástól függően néhány ország állampolgárainak az aláíráskor fel kell tüntetni valamely személyazonosító dokumentum számát (vagy személyi számát) az aláírás hitelességének későbbi ellenőrzése céljából.
Az Európai Polgári Kezdeményezés akkor sikeres, ha azt legalább 1 millió EU állampogár támogatja legalább 7 különböző tagállamból.

2. Mennyire lesz maradandó az elért eredmény, amennyiben sikerül a szükséges erőfeszítéseket megtenni?

A politikában nincsenek örökkétartó eredmények. Az élethez való jog tiszteletéért történő küzdelem folytatódni fog, mivel az élethez való jog folyamatos támadásoknak van kitéve.
Ugyanakkor a kezdeményezés sikere elindítója lehet egy európai életvédő mozgalomnak. Minden tapasztalat, amelyet a kezdeményezés során szerzünk, felhasználható lesz jövőbeni kampányokban más életvédő kérdések kapcsán is. Ebben az értelmben várhatóan nagyon hosszútávú eredményekkel is számolhatunk.

3. Mi a lehető legjobb kimenetele a kezdeményezésnek?

A pénzügyi szabályozás a javasoltak szerint változik.
Egy új európai életvédő mozgalom alakul.
A politikusok ráeszmélnek, hogy az élethez való jog számos szavazónak fontos, és ezt figyelembe is veszik.

4. Mi a lehető legrosszabb kimenetel, amennyiben öszegyűlik az 1 millió aláírás?
A pénzügyi szabályozás marad, amilyen eddig is volt.

5. Az Egy közülünk Európai Polgári Kezdeményezés precedens értékű lesz az EU kompetenciáját érintő életvédő kérdésekben?

Nem. A kezdeményezés nem változtat az EU kompetenciákon.
Amennyiben kétely merül fel az EU törvényes kompetenciáját illetően az embrionális őssejtkutatás és a fejlődő országokban történő abortuszok finanszírozásával kapcsolatban, az EU mindenesetre úgy tesz, mintha rendelkeznek ezekkel a kompetenciákkal. Ezen önmagának adott kompetenciák megfékezésének egyetlen módja a Bizottság Bíróság elé idézése, amelyet csak a tagállamok vagy az Európai Parlament érhet el, (de maguk az állampolgárok nem). Nem valószínű, hogy erre valaha is sor kerülne.
Ugyanakkor, az Egy közülünk polgári kezdeményezés nem célozza semmilyen élettel kapcsolatos EU kompetncia (nyílt vagy hallgatólagos) elismerését. Teljesen elfogadható a kezdeményezés támogatása és egyben annak kimondása, hogy az Uniónak nincs jogi alapja jelenlegi tevékenységeinek ezen a téren.

6. Az Európai Bizottság nem köteles a törvények megváltoztatására az Egy közülünk kérésére. Mennyire valószínű, hogy megváltoztatják a szabályozást?

Az Európai Polgári Kezdeményezés nem különbözik a nemzeti kezdeményezésektől ezen a téren: nincs garancia arra, hogy a kezdeményezés sikere esetén változzon a szabályozás.
Mégis, egy sikeres polgári kezdeményezés jelentős politikai nyomással bír, főként abban az esetben, ha a másik oldal nem tud hasonló népi támogatást mozgósítani. Az Egy közülünk Polgári Kezdeményezéssel kapcsolatban meg kell említenünk, hogy:
Nagyon kevés ország nagyon csekély számú kutatója részesül valójában a vitás őssejtkutatások EU támogatásából;
Valószínűtlen, hogy az abortuszok finanszírozása a harmadik világ országaiban népszerű lenne az emberek között. Ezeket a döntéseket látszólag egyes szervezetek, mint a “Tervezett szülőség” (Planned Parenthood) vagy a “Marie Stopes” befolyásolják, akik szoros kapcsolatban állva az EU döntéshozókkal, ugyanakkor csekély polgári támogatással a hátuk mögött, attól tartanak, hogy a kérdés nyilvános vita tárgyává válik.
Az Európai Polgári Kezdeményezést a részvételi demokrácia új korszakának eszközeként harangozták be. Az Egy közülünk az egyik első ilyen kezdeményezés és jó eséllyel az első között éri el az 1 millió aláírást (vagy még többet). Ha az EU úgy döntene, hogy nem valósítja meg a javasolt módosítást, hitelességét tekintve nagy árat fizethet.
 
7. Mégha az Európai Bizottság pozitívan reagál a kezdeményezésre, azaz kezdeményezi a pénzügyi szabályozás módosítását, nem tűnik kevésbé valószínűnek, hogy egy ilyen változtatást a parlament és a tanács is elfogad?

A Lisszaboni Szerződésben az EU önmaga számára biztosította ezt az új eszközt, hogy megszüntesse azt a demokratikus deficitet, amitől eddig szenvedett. Nem reagálni egy polgári kezdeményezésre, melyet a legtöbb tagállamban támogatnak, súlyos veszteség lenne az EU intézmények hitelességét tekintve. Ezért a Parlament óvatosan fog bánni egy ilyen javaslat visszautasításával, miáltal további negatív érzéseket szítana az állampolgárokban az EU-val szemben.

8. Ha meg is változtatják a szabályozást, nem lehet azt újra megváltoztatni néhány évvel később (és újra bevezetni az életeket megsemmisítő támogatásokat)?

Igen, elvileg megváltoztatható. Bár ezzel ismét felmerülne az EU demokratikus hitelességének kérdése. A polgári kezdeményezésből induló törvények megváltoztatásának óriási ára van a politikában. Sokkal nagyobb veszéllyel jár egy ilyen lépés mint a “normál” törvények hatályon kívül helyezése.

9. Az Egy közülünk sikeréhez szükséges óriási erőbefektetés értelmet nyer-e, ha a kimenetele bizonytalan?

Igen, mindenképpen jelentősséggel bír, mert a politikusok megtudják, hogy az élethez való jog sok állampolgár számára fontos. Jelenleg számos politikusról úgy tűnik, mintha nem lenne tudatában ennek, de ez a helyzet megváltozik, ha az Egy közülünk az első sikeres kezdeményezés lesz – főként akkor, ha az 1 millió aláírásnál jelentősen többet gyűjtünk.

 


 

Ez a  rész a sajtó képviselőit és az aláírásgyűjtésben résztvevő önkénteseket hivatott segíteni. A gyakran felmerülő kérdéseket és a lehetséges válaszokat próbáljuk felvázolni. 

Kérjük az aláírásgyűjtésben résztvevőket, hogy tiszteljék a velünk egyet nem értők véleményét és szeretettel álljanak ki igazunk mellett!

10. Miért írjam alá?

Az európai polgári kezdeményezés lehetőséget ad, hogy az Unió legfelsőbb szintjén beszéljünk arról, hogy az ember a fogantatásától ember. Aláírásával támogatja a kezdeményezés célját, azaz egyetért azzal, hogy uniós forrásból ne finanszírozzanak embriók feltételezhető elpusztításával járó tevékenységeket. Azt is fontos tudnunk, hogy az orvosi Nobel díjat egy olyan kutató páros kapta, aki az ilyen irányú kutatások alapjait fektették le. Így ugyanaz az eredmény elérhető anélkül, hogy embriókat kellene felhasználni.

11. Az abortuszok betiltásáról szavazunk?

Nem. A kezdeményezés nem népszavazás, hanem véleméynnyilvánítás. Az abortuszok szabályozása a tagállamok hatásköre, nem az unióé. A kezdeményezés a tevékenységek uniós finanszírozásának megszüntetését célozza, ugyanakkor lehetőséget biztosít, hogy kimondjuk: az emberi élet a fogantatással kezdődik.

12. Mi történik, ha összegyűlik az 1 millió aláírás?

Az Európai Bizottság az Európai Parlament napirendjére tűzi ezt a témát, megvitatják, hogy a jövőben uniós forrásból finanszírozzanak-e feltételezhetően embriók elpusztításával járó tevékenységeket. Meghallgatják a kezdeményezőket, megtárgyalják a kérdést és döntést hoznak arról, hogy alkossanak-e jogszabályt ehhez kapcsolódóan. Természetesen minél több aláírás összegyűlik, annál jobban tudjuk képviselni a velünk együtt gondolkodókat.

13. Mit jelent az integritáshoz való jog?

Testünk szorosan hozzá tartozik emberi méltóságunkhoz, az anyaméhen belül is. Ezért nem lehet az emberi testet felhasználni olyan célokra, melyek az emberi méltóságot sértik. Ez akkor is igaz, ha a legnemesebb célokra (pl. halálos betegségek gyógyítása) használják egy másik ember sejtjeit. 

14. Hogyan gyűjtehetek aláírásokat?

Papír alapon: az aláíróív kinyomtatásával (csak ezen a nyomtatványon lehet gyűjteni). Az aláírt nyomtatványokat feltétlenül juttassa vissza az Együtt az Életért Egyesület 2890 Tata, Postafiók 75 címre! Aláírásokat gyűjthet közösségekben, családjában, intézményekben, barátai vagy munkatársai körében. Bárhol, ahol ezt megengedik.

Interneten keresztül várhatóan december közepétől érhető el a lehetőség. 

Fontos! A kezdeményezést egy ember csak egyszer írhatja alá! Ne írják alá interneten keresztül, ha már papíron valamikor aláírták, (és fordítva).

English | French | German | Spanish

Készítette: megaweb